Piklbol – sport za sve generacije


Ako biste prošetali ulicama Bosne i Hercegovine, kao i zemljama regije i upitali prolaznike da li znaju šta je to piklbol (engl. pickleball), većina bi vam vjerojatno odgovorila: “Prvi put čujem za tu riječ” – isto kao što sam i ja rekao u sebi kad sam prvi put čuo za ovaj sport. Upravo to je i bio razlog da kreiram web stranicu piklbol.ba i da vam približim ovaj sport koji je za većinu nas velika nepoznanica. Piklbol je miks badmintona, klasičnog i stolnog tenisa, tako da ga je jako lahko naučiti igrati. Iako u Bosni i Hercegovini, kao i u regiji, piklbol još uvijek nije postigao popularnost poput klasičnog i stolnog tenisa, postoji sve veći broj entuzijasta koji ga prepoznaju kao izuzetno zabavnu i izazovnu aktivnost. Ovaj sport nudi brojne prednosti, a u nastavku ću vam predstaviti tri koje smatram najznačajnijima.

Fizička kondicija

Iako se može činiti kao lagana igra, piklbol zapravo nudi dobar kardiovaskularni trening. Pomaže u poboljšanju koordinacije, ravnoteže i agilnosti, dok istovremeno jača mišiće.

Društvena interakcija

Piklbol je sport koji se često igra u parovima, što ga čini odličnim za druženje i upoznavanje novih ljudi. Igranje ovog sporta omogućava vam da provodite kvalitetno vreme s prijateljima i porodicom.

Pristupačnost

Za razliku od nekih drugih sportova, piklbol ne zahtijeva skupu opremu niti specijalne terene. Tereni za pickleball su manji od teniskih terena, što ih čini lakšim za postavljanje u zajednicama. Osim toga, pravila su jednostavna i lako je naučiti osnove igre.

Šta je piklbol i zašto je postao tako popularan?


Kada ste prvi put čuli za piklbol sigurno niste mogli ni da slutite da je to kombinacija badmintona, stolnog tenisa i klasičnog tenisa. Iako bi u startu pomislili da to nije ništa revolucionarno, kada se sagleda iz svih uglova, ipak jeste.

Igra se pomoću drvenih reketa (palica) sličnih onima za stolni tenis, ali malo veći, loptica se prebacuje preko mreže nalik onoj u klasičnom tenisu, dok je teren iste veličine kao u badmintonu. Jedina stvar koja je ovdje potpuno drugačija, to je loptica.

Kao i mnoge stvari na svijetu, korona period promijenio je i svijest o piklbol-u van granica Sjedinjenih Američkih Država, gdje je igra i nastala. Društvene mreže i dosta slobodnog vremena dovele su do invazije piklbola širom svijeta. A zbog kombinacije poznatih sportova ovu igru svi su prihvatili.

Video objašnjenje na engleskom jeziku o pickleball-u

Kada pročitate pravila, koja su malo drugačija, već nakon par odigranih termina moći ćete ozbiljno da se posvetite ovom sportu. Pogodan je za sve uzraste i ne zahtjeva velika finansijska sredstva za pokretanje. Teren piklbola predstavlja ¼ teniskog terena, tako da je lahko organizovati igru čak i u dvorištu kuće ili zgrade.

Znate kako kažu oni koji su već probali: lahko je započeti igranje piklbola, ali je teško zaustaviti se.

Kako je nastao piklbol i zašto se zove baš tako?


Kao i sve nevjerovatne stvari i piklbol je nastao sasvim slučajno kao dječija igra u jednom divnom dvorištu u državi Vašington (SAD). Kao stvaraoce ove igre možemo okriviti trojicu prijatelja: Džoela Pričarda, Barnija Mekaluma i Bila Bela.

Te davne subote 1965. godine organizovano je prijateljsko okupljanje. Muškarci su nakon partije golfa tražili još neki vid aktivne zanimacije i došli na ideju da igraju badminton. I zamislite šta se desilo, nisu mogli da pronađu loptu, pa su osmislili način da dodatno angažuju djecu. Predložili su im da oni osmisle loptu pomoću koje će moći da se dodaju. Bilo im je zanimljivo pa su otišli korak dalje, počeli su sa ekperimentisanjem različitih vrsta reketa i loptica preko mreže za badminton. Tako su nastale prve naznake novog sporta.

Toliko im se ta ideja dopala da su aktivno radili na osmišljavanju pravila, i već nakon 3 godine registrovali su kompaniju koja se bavila proizvodnjom opreme za ovaj sport, koji su nazvali piklbol (Pickleball).

Barni Mekalum je bio posljednji preživjeli od tvoraca ovog sporta, a preminuo je 2019. godine u svojoj 93. godini. Tri godine nakon njegove smrti država Vašingtnon je zvanično proglasila piklbol državnim sportom.

A sigurno vas zanima zašto su dali naziv baš piklbol (eng. pickleball)? Kako je Džoan Pričard jednom ispričala, koja je inače supruga Džoela Pričarda, ona je dala taj naziv jer je podsećalo na čamac (pickle boat) sa kombinovanim veslačima.

Teren za piklbol

Zašto mnogi počinju igrati piklbol i zašto bi i vi trebali da se priključite?


Ovaj sport nije tek tako postao raspostranjen širom svijeta i pored svih drugih standardnih sportova. Postoji niz prednosti i faktora koji su uticali na veliku popularnost. Ne znam da li su od samog starta sve to radili planski ili instinktivno, ali upravo su ove stvari dovele do toga da piklbol postane najbrže rastući sport.

Stručnjaci su posljednjih godina analizirali ovaj sport i došli do zaključka koji su faktori uticali na tu popularnost. Kao glavne faktore izdvojili su: 

  • jednostavnost igre: već poznajemo pokrete iz tenisa i badmintona, kada prvi put krenete sa igrom brzo ćete ući u štos; 
  • dinamičnost: zbog niskog odskoka lopte i drugih specifičnih pravila igra je dinamična i zanimljiva, uvijek će vam držati pažnju i motivaciju za igrom; 
  • niska ulaganja za pokretanje igre: opremu lako možete pronaći (rekete, lopticu i mrežu), potreban vam je samo prostor na čvrstoj podlozi koji ćete obilježiti i igra može početi.

To su samo neki osnovni faktori, ali zapravo je tu još niz prednosti koji se u prvi mah ne vide. Navest ću sve faktore i siguran sam da ćete se pronaći u nekima od njih koji će vam dati dodatnu želju da se oprobate u piklbol-u:

  • pogodan za sve uzraste i nivoe spremnosti: rekreativno mogu igrati svi od 7 do 77 godina bez obzira na fizičku pripremu. Za manje aktivne osobe preporučuje se dubl igra;
  • mogućnost improvizacije terena na mnogim mjestima: teren za piklbol je manji od teniskog terena 4x, pa samim tim možete ga postaviti gotovo svuda;
  • idealna igra za team building: najčešće se igra u dublu, pa je savršen način za takmičenje među prijateljima ili kolegama;
  • mogućnost igranja u zatvorenom i otvorenom prostoru: zbog malog terena možete igrati čak i u hali ukoliko je napolju loše vrijeme.
Zasto igrati piklbol

Izgleda i dimenzija terena za piklbol


Izgled i dimenzije terena su pažljivo definirani kako bi omogućili igračima da uživaju u ovom sportu, bez obzira na njihovu razinu iskustva. Evo pregleda izgleda i dimenzija terena za piklbol.

Izgled terena
Terenska površina za piklbol je pravougaona i podijeljena na polovine, slično kao teniski teren. U sredini terena nalazi se niska mreža koja dijeli teren na dva dijela. Ovi dijelovi nazivaju se “servisni teren” i “teren za prijem servisa.”

Dimenzije terena
Standardne dimenzije piklbol terena su 20 stopa (6,1 metara) u širinu i 44 stope (13,4 metara) u dužinu, dok je visina mreže postavljena na 36 inča (91,4 centimetra) u sredini terena. Ove dimenzije čine teren dovoljno prostranim za igru, ali i dovoljno kompaktnim da igrači lako prelaze s jednog kraja na drugi.

Linije na terenu
Terenska površina također ima određene linije koje igrači trebaju uzimati u obzir. Glavne linije uključuju liniju za servis, koja se nalazi 7 stopa (2,13 metara) od mreže, i linije za prijem servisa, koje se nalaze 15 stopa (4,57 metara) od mreže. Ove linije igraju važnu ulogu u određivanju tačke servisa i prijema.

Teren za piklbol

Šta je potrebno od opreme da počnete sa igranjem?


Kada pronađete prostor sa čvrstom podlogom, obilježite teren po standardnim veličinama i onda vam ostaje samo još da nabavite opremu za piklbol. Trebat će vam mreža, reketi (palice) i loptice.

Mrežu možete pronaći u sportskim radnjama, a takođe možete i improvizovati kod kuće. Čak i ako je mreža duža ili šira može poslužiti, samo je postavite po gore navedenim standardnima.

Kada su u pitanju reketi i loptice, one su specifično pravljene za piklbol i najbolje je kupiti one koje su i namenjene za ovaj sport. Iako je sport mlad i tek došao u BIH, opremu možete pronaći u sportskim radnjama u BIH i internet oglasima.

Za razliku od tenisa i badmintona, u piklbol-u se koristi drveni reket kao u stonom tenisu. U poređenju sa reketom za stoni tenis ovaj je malo veći. Standardi za veličinu reketa kažu da kombinovana dužina i širina reketa ne smije preći 24in (0,61m), dok dužina ne može biti veća od 17in (0,43m). Nema zahtjeva u pogledu debljine ili težine. U početku su palice bile napravljene isključivo od drveta, ali su današnje palice za piklbol doživjele značajne promjene i uglavnom su napravljeni od lahkih kompozitnih materijala kao što su aluminij i grafit.

Kao što sam već spomenuo, najveću razliku u poređenju sa drugim sportovima pravi loptica. Od samog početka koristila se loptica koja je izbušena kao švajcarski sir, bukvalno. Na njoj se mora nalaziti između 26 i 40 ravnopravno raspoređenih kružnih rupa. Loptica mora biti teška između 2.200 – 26.500g, dok prečnik mora iznositi između 7.300 – 7.500mm. Loptice sa manjim brojem rupa najčešće se koriste na otvorenom kako bi vjetar imao manji utjecaj.

oprema

Želite da naučite da igrate piklbol? Savladajte osnovna pravila


Sada kada znate kako izgleda teren, šta vam je potrebno od opreme i gdje je možete kupiti, preostaje samo da naučite pravila igre. Iako se pravila razlikuju od sličnih sportova, brzo se nauče i tek tada ćete osjetiti čari ovog sporta.

Piklbol se može igrati u singlu (1 na 1) i u dublu (2 na 2). Pravila za obje varijante su ista, a na vama je da probate obje i odlučite koja vam je zanimljivija. Neoficijalni izraz za igrače piklbol-a je pikler.

Jedan dio pravila je identičan kao u tenisu, dok se drugi dio razlikuje. U nastavku ćemo vam objaniti pravila koja su specifična samo za piklbol.

Servis pravila

Kao i u svakom sportu sa mrežom poen se započinje servisom. Servis se izvodi iza osnovne linije, a loptica mora pasti u dijagonalno servis polje protivnika. Servira se pod rukom kao u stonom tenisu (ruka se mora kretati uzlaznom linijom), a kontakt sa lopticom mora biti ispod nivoa struka. 

Prvi servis u gemu uvijek je iz desnog (parnog) polja, sljedeći iz ljevog (nepranog) i tako naizmjenično dok se ne napravi greška. Pravila u vezi servisa su malo drugačija u odnosu na tenis, pa dobro pročitajte:

  • prvi serviser uvijek servira iz desnog ugla;
  • kada se napravi greška, dalje nastavlja sa servisom drugi igrač istog tima;
  • on nastavlja da servira sa suprotne strane od one sa koje je njegov saigrač;
  • kada ekipa napravi dvije greške, tada servis prelazi na suprotnu ekipu.

Tim koji prvi servira u gemu ima pravo samo na jedan servis, a nakon toga u svakom timu serviraju oba igrača pre promene.

Pravilo dva odskoka

Prilikom servisa, kada nakon odskoka u protivničkom servis polju igrač vrati lopticu na suprotnu stranu, takođe je potrebno da loptica jednom odskoči bez obzira u kom dijelu terena padne. 

Nakon ta dva udarca moguće je uzvratiti volejom (bez prethodnog odskoka) ako se nalazite van linije bez voleja ili ako padne u polje bez voleja potrebno je jednom da odskoči pri svakoj razmeni loptice.

Kitchen zona (zona bez voleja)

Već sam spominjao pravilo vezano za zonu bez voleja koja se još naziva “kuhinja” (kitchen). Pravilo je da ukoliko stojite unutar ovog polja (računa se i linija) morate pustiti lopticu da jednom odskoči prije nego je vratite protivniku.

Ova zona je važna za strategiju same igre, jer tako usporavate tempo i imate mogućnost da napravite prostor koji ćete kasnije volejom moći da napadnete.

Kako se boduje u piklbol-u i koliko traje jedan meč?


Najčešće se svaki gem igra do 11 (na dvije razlike), a potrebno je osvojiti 3 gema kako bi pobjedili. To je što se tiče nekih zvaničnih mečeva. Ukoliko piklbol igrate sa prijateljima, možete organizovati da se ekipe smjenjuju nakon svakog gema, dok protivnik ostaje sve dok ne izgubi. 

Jedan gem obično traje 15-25 minuta, dok jedan meč može ukupno trajati 50-90 minuta. Jedna zanimljiva informacija, najduži meč ikada odigran je 2011. godine i trajao je čitavih 24h bez prestanka. Dok je najduži poen koji je zvanično zabilježen bio dugačak preko 16.000 udaraca.

Dok se u tenisu i stonom tenisu svaki poen boduje, u piklbol-u je pravilo malo drugačije. Bodove osvajate samo prilikom svog servisa. Poeni ostvareni tokom serviranja suprotne ekipe se ne boduju, ali tako uklanjate prvog servisera, a zatim i drugog kada servis prelazi kod vas i tada kreće vaše bodovanje.

piklbol

Klubovi i igranje piklbola u BiH u 2023 godini

Do objave ove stranice nisam mogao pronaći nijedan službeni klub u Bosni i Hercegovini. Ukoliko imate više informacija, molio bih vas da nas obavijestite kako bismo i druge mogli informirati i omogućiti im da se pridruže treninzima piklbola.

Zato je pravi trenutak da vi umješate svoje prste, nabavite opremu, improvizujete neki teren u svom kraju i počnite da širite svjest o ovoj igri. Ko zna gdje vas to može dovesti, možda baš vi budete jedan od prvih koji će osnovati piklbol klub u svom gradu.

Ako neko želi sudjelovati na nekom piklbol turniru, može se informirati o lokaciji i datumima održavanja turnira na ovoj stranici.

Piklbol klubovi

Najčešća pitanja u vezi piklbola


Piklbol je izuzetno prilagodljiv sport koji privlači igrače svih dobnih skupina. Bez obzira na godine, bilo da je riječ o djeci koja tek ulaze u svijet sporta ili starijim osobama koji traže aktivnost koja je manje zahtjevna za zglobove, piklbol nudi zabavu i dinamiku koja je prilagođena svima.

Iskoristite svaki mogući prostor koji je dovoljno veliki da se označe linije terena. To može biti parking, dječije igralište, betonski teniski/košarkaški/fudbalski tereni, itd. Takođe, možete igrati i u zatvorenom prostoru u sportskim halama.

Još uvijek nema tih naznaka, ali ukoliko se svjest o piklbol-u bude širila većom brzinom i sve više zainteresovanih bude, sigurno će se u parkovima pojaviti prvi tereni. S’ ozbirom da je teren mali, ne predstavlja veliko ulaganje niti zauzima veliki prostor na javnim površinama.

Kao i kod svih drugih sportova povrede su moguće, a veći broj je prilikom single mečeva zbog većeg kretanja. Dubl mečevi su takvi da se igrači manje kreću, pa je rizik od povrede manji. Najčešće se dešavaju pri kretanju unazad tako što se izvrne zglob ili se pri jačim udarcima pojave bolovi u ramenu.

Vjerovatno su htjeli da imaju neku značajniju razliku u odnosu na druge sportove i učine piklbol atraktivnijim. A ujedno su razmišljali kako da naprave lopticu koja će manje odskakati od teniske zbog specifičnosti igre i pravila.

Za sada nema informacija da će biti održano neko takmičenje u BiH, dok je to sasvim normalno u zemljama europske unije. Ovdje imate spisak piklbol turnira. Potrebno je malo vremena da se priča raširi, da više ljudi počne sa bavljenjem ovim sportom, a zatim da se organizuje takmičenje. Ako se dovoljno posvetite, upravo vi možete biti organizator prvog takmičenja.